Akumulatory samochodowe są z reguły wymieniane co kilka lat. Często wymieniamy je dopiero wtedy, gdy nasz dotychczasowy sprzęt zaczyna poważnie zawodzić co z reguły objawia się problemem z uruchomieniem samochodu. Kiedy zatem kupić akumulator, żeby uniknąć takiego problemu? Na co zwrócić uwagę przy takim zakupie? Między innymi na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Kiedy wymienić akumulator?
W Internecie można wyczytać, że z reguły żywotność akumulatora to około 3-6 lat (wartości dotyczące średniej żywotności akumulatora nieco się różnią w zależności od źródła). Niektóre egzemplarze pewnie mogą posłużyć trochę dłużej a niektóre trochę krócej. Tak czy inaczej należy mieć świadomość, że wymiana akumulatora (np. wymiana akumulatora Warszawa) jest typowym wyzwaniem z jakim musi się zmierzyć posiadacz samochodu. Tak aby się do takiego zadania przygotować jeszcze przed tym, gdy sytuacja stanie się pilna.
Jakie są objawy zużycia akumulatora? Po pierwsze, jest to spadek napięcia (który można zmierzyć samodzielnie za pomocą miernika lub poprosić o to w warsztacie samochodowym). Spadek napięcia poniżej zaleceń producenta to podstawowy znak, że akumulator wymaga naładowania (np. prostownikiem). Jeśli jednak taka sytuacja powtarza się zbyt często to może oznaczać, że warto rozważyć wymianę.
Po drugie, nadmierne nagrzewanie się akumulatora. Po trzecie, zbyt niska zawartość elektrolitu (oczywiście tylko w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych).
Poza powyższymi objawami najbardziej charakterystycznym objawem są problemy z odpalaniem samochodu. Na początku może to być po prostu wolniejsze uruchamianie silnika lub konieczność kilkukrotnego przekręcenia kluczyka.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lub wymianie?
Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wybrany model akumulatora pasował do samochodu. Kwestie techniczne, które warto wziąć pod uwagę to między innymi:
- typ akumulatora – np. kwasowo-ołowiowe lub litowo-jonowe;
- pojemność akumulatora – wyrażana w amperogodzinach (Ah);
- prąd rozruchowy / moc rozruchowa (CCA) – wartość oznaczająca, ile prądu jest w stanie dostarczyć akumulator do rozrusznika podczas uruchamiania samochodu, jest to aspekt szczególnie istotny podczas uruchamianie samochodu w niskich temperaturach.
Poza tym, trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak gwarancja producenta oraz data produkcji. Czym dłuższa gwarancja to oczywiście lepiej. Natomiast data produkcji również ma znaczenie, gdyż świeższy akumulator (który nie przeleżał na półkach magazynowych wielu lat) prawdopodobnie może posłużyć nieco dłużej (w szczególności może się tak zdarzyć, gdy sposób w jaki akumulator był przechowywany nie był zgodny z zaleceniami producenta).
Jeśli nie jesteś pewny jaki akumulator wybrać oraz kiedy powinieneś dokonać wymiany to najlepiej skontaktować się z specjalistami, którzy sprawdzą stan Twojego samochodu i doradzą jakie rozwiązanie będzie odpowiednie. Wymiana akumulatora w Warszawie oraz w każdym innym nawet małym mieście to bardzo popularna usługa dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem warsztatu, który oferuje pomoc w tym zakresie.