Strona głównaUncategorizedJak bezpiecznie ładować akumulator samochodowy?

Jak bezpiecznie ładować akumulator samochodowy?

Rozładowanie się akumulatora to stosunkowo często spotykana usterka w samochodach osobowych. Występuje zwłaszcza w okresach zimowych, gdy niska temperatura negatywnie wpływa na działanie akumulatora. Niemniej jednak jest to problem, który jest odnotowywany przez cały rok. W efekcie zaleca się, aby ładowanie było wykonywane co najmniej dwa razy w roku, nawet ze względów czysto profilaktycznych. Dobrze, gdy akumulator jest naładowany, gdyż stałe niedoładowanie może wpływać negatywnie na obniżenie jego żywotności.

Czym naładować akumulator samochodowy?

Akumulator jest ładowany za pomocą prostownika, który pełni rolę ładowarki do akumulatorów samochodowych. Na rynku obecne są 3 rodzaje prostowników: mikroprocesorowe, impulsowe oraz transformatorowe.

Prostowniki mikroprocesorowe – ładowanie akumulatora odbywa się po podpięciu urządzenia za pomocą klem do akumulatora. Jest to czynność, która może odbyć się bez konieczności wyciągania akumulatora z samochodu.  Urządzenia mikroprocesorowe są nazywane mianem inteligentnych, gdyż dzięki układowi sterującemu są w stanie skutecznie zabezpieczyć akumulator przed zwarciami i skokami napięcia. Zastosowane rozwiązania techniczne sprawiają, że ładowanie bezpiecznie zatrzymuje się po maksymalnym naładowaniu akumulatora.

Prostowniki impulsowe – to kompaktowe urządzenia, które na bieżąco sprawdzają napięcie ładowania dzięki czemu korzystając z nich również nie ma większego ryzyka związanego z przeładowaniem akumulatora.

Prostowniki transformatorowe – to rozwiązania, które są tańsze od impulsowych oraz mikroprocesorowych, ale nie posiadają zabezpieczeń, które są charakterystyczne dla konkurencyjnych powyżej opisanych rozwiązań. Dlatego konieczne jest umiejętne nadzorowanie ładowania. Jeśli więc nie masz stosownego doświadczenia to lepiej ogranicz się do korzystania z rozwiązań impulsowych i mikroprocesorowych.

O czym pamiętać podczas ładowania?

Podłączając akumulator do prostownika trzeba pamiętać o tym, że napięcie wyjściowe ładowarki musi być takie samo jak napięcie akumulatora. Podłączenie powinno rozpocząć się od bieguna dodatniego co oznacza, że czerwony zacisk jest przypinany do bieguna z plusem. Następnie podłączany jest niebieski lub czarny zacisk do bieguna ujemnego.

Prostownik powinien być podłączony do gniazdka elektrycznego dopiero po upewnieniu się, że przewody zostały prawidłowo podłączone.

Z reguły standardowy akumulator ładuje się około 10-12 godzin. Podczas ładowania trzeba zwrócić uwagę na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli to możliwe to warto wykonywać ładowanie w pomieszczeniu wentylowanym. Ważne jest też monitorowanie czy akumulator nie jest zbyt gorący. Jeśli uznamy, że jego temperatura jest wysoka należy niezwłocznie przerwać ładowanie. Po zakończeniu ładowania, najpierw odłącz prostownik od sieci elektrycznej, a następnie odłączaj przewody. Przed odłączeniem przewodów warto trochę odczekać np. 15-20 minut.

Podsumowanie

Samodzielne naładowanie akumulatora to czynność, która wymaga dużo uwagi i ostrożności. Dlatego jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności w tym zakresie możesz skorzystać z pomocy warsztatów samochodowych oferujących takie usługi (np. akumulatory warszawa).

Co ciekawe, przyjmuje się, że regularne ładowanie dobrze wpływa na żywotność akumulatora. Niemniej jednak, żywotność akumulatorów to zazwyczaj zaledwie kilka lat. Dlatego w wielu przypadkach naładowanie to zbyt mało, gdyż co jakiś czas konieczna jest wymiana akumulatora (np. wymiana akumulatora w Warszawie).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne