Strona głównaBiznesCzy cudzoziemiec może założyć działalność gospodarczą w Polsce?

Czy cudzoziemiec może założyć działalność gospodarczą w Polsce?

Czasy, kiedy zakładanie firmy przez cudzoziemców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej było ograniczone bądź niemożliwe do realizacji, minęły wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Obecnie proces ten jest analogiczny zarówno w przypadku obywateli polskich, jak i cudzoziemców.

Najważniejsze wymogi niezbędne do założenia działalności gospodarczej

Jednolite procedury dotyczą wszystkich obywateli państw Unii Europejskiej a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki i Konfederacji Szwajcarskiej. Ponadto, cudzoziemcy są zobligowani do udostępnienia, przed podpisaniem aktu notarialnego, zaświadczenie o niekaralności z kraju pochodzenia. Następnym krokiem są odpowiednie pełnomocnictwa, jeżeli chcą działać za pośrednictwem pełnomocnika. Wszystkie dokumenty muszą być oczywiście przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. W rezultacie cudzoziemiec może założyć:

  • firmę jednoosobową;
  • dowolną spółkę handlową.

Osoby spoza wskazanego obszaru muszą natomiast posiadać tytuł pobytowy, który do tego uprawnia.

Zalety z działalności gospodarczej 

Cudzoziemiec prowadzący firmę w Polsce, może ponadto ubiegać się o wizę biznesową albo kartę pobytu czasowego. Konieczne jest jednak wskazanie, że dana firma wnosi znaczny wkład w rozwój gospodarki krajowej. Należy również uwzględnić, że teoretycznie działalność gospodarczą można prowadzić z dowolnego miejsca na świecie.

Więcej na temat spółek i prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na: https://b.biz.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne